ІСТЕРИКИ У ДІТЕЙ

Істерика - це стан крайнього нервового збудження, що приводить до втрати самовладання. У дітей від року до п'яти років вона проявляється найчастіше гучним криком, плачем, катанням по підлозі і розмахуванням руками і ногами. Іноді діти в припадку істерики можуть битися головою об стіну, кусати себе і оточуючих. Дитина в цьому стані не може адекватно сприймати звичайні методи спілкування і тому марно намагатися їй щось пояснити або довести. Діти користуються істерикою, коли розуміють, що на вас вона діє.


ПРИЧИНИ ДИТЯЧИХ ІСТЕРИК

  • Прагнення звернути на себе увагу. Щоб істерика не виникла з цього приводу, потрібно заздалегідь попередити дитину, що в якійсь ситуації ви не зможете приділити їй час, і запропонувати альтернативний варіант для самостійного заняття.
  • Прагнення досягти чогось бажаного. У цьому випадку не треба негайно відмовлятися від свого рішення, потрібно кілька разів впевнено сказати «ні», якщо заборона дійсно обгрунтована, і продовжувати займатися своїми справами.
  • Нездатність висловити словами своє невдоволення. Ви повинні навчити її висловлювати свої емоції іншими способами.
  • Втома, недосипання, почуття голоду. Для дітей, схильних до істерик дуже важливе дотримання розпорядку дня. Їх треба годувати і класти спати вчасно, не допускати перевтоми, не грати в активні ігри перед сном, не гуляти занадто довго, не допускати біля неї великого скупчення малознайомих людей, не відвідувати різні нові для дитини видовищні заходи. Якщо потрібно рано вранці йти в дитячий сад, розбудіть дитину заздалегідь і дайте їй час остаточно прокинутися, інакше, якщо вона влаштує істерику, у вас не буде часу застосовувати прийоми
  • Стан під час або після хвороби. Зрозуміло, що мама повинна вчасно помітити ознаки наближення застуди або наявність у своєї дитини хронічних проблем із здоров'ям. У цьому випадку потрібно створити поблажливий психологічний режим і звернутися до лікаря.
  • Бажання наслідувати дорослих або однолітків. Безглуздо вимагати від дитини гарної поведінки, якщо ви самі часто зриваєтеся і нервуєте, коли вас щось не влаштовує. Ведіть себе так, як ви хочете, щоб поводилася ваша дитина. Якщо вона повторює за істеричними дітьми, потрібно спробувати пояснити їй, що так себе вести недобре, і при відсутності ефекту звести до мінімуму подібні спілкування.

Часто буває, що ми самі, не усвідомлюючи цього, провокуємо істерики у дітей. Це відбувається, коли батьки, бабусі і дідусі занадто опікають або застосовують патологічну строгість до дитини, що пригнічує його самостійність і прояв ініціативи. У той же час, відсутність необхідного батьківського піклування, недостатньо виразне вираження свого ставлення до позитивних і негативних вчинків дитини, а також невироблена система заохочень і покарань так само негативно впливають на дитину - породжує вседозволеність і в той же час невпевненість в собі, нездатність визначити межі поведінки , які не можна переходити.

Зайві пестощі, потурання примхам дитини і відсутність розумних вимог також призводять до виховання примхливих, істеричних дітей.

Помилки виховання грають, безсумнівно, велику роль у формуванні поведінки дитини, однак потрібно ще раз підкреслити, що вони є лише провокуючими факторами, а корінь всіх проблем лежить в особливостях нервової системи дитини, які є вродженими. І як раз в ранньому дитинстві ці особливості проявляються найбільш яскраво.

СТАДІЇ ІСТЕРИКИ

Стадія крику - дитина несамовито кричить, нічого не вимагаючи і нікого не бачачи навколо.

Стадія рухового збудження - починає кидати все, що потрапляє їй під руку, а якщо нічого немає, просто тупотить ногами і розмахує безладно руками.

Стадія ридань - дитина плаче, схлипує і дивиться страждаючим поглядом.

Якщо в другій стадії на дитину не звертати уваги, то третя не наступить. У третій стадії ви обов'язково повинні допомогти дитині заспокоїтися, інакше вона може тривати бескінченно довго, так дитині важко впоратися зі своїми емоціями. Обійміть її, притисніть до себе, посадіть на коліна і погойдайте. Знесилений малюк, заспокоївшись, швидше за все, захоче полежати або навіть поспати.

Потрібно звернутися до невролога, який призначить обстеження та, у разі необхідності, медикаментозне лікування.

Діти у віці від півтора до чотирьох років часто влаштовують справжні істерики. Вони кидають речі, кидаються на підлогу, верещать, розмахують руками і ногами, а іноді навіть задихаються. Подібні напади протікають з різною тривалістю та інтенсивністю. Одні малюки моментально виходять з себе, але потім не менш швидко заспокоюються. Інші здатні годинами давати такі «концерти», і часом здається, що привести їх до тями просто неможливо. Істерики можуть виникати з різних причин, які описані вище. Часом і самі батьки своїми суперечливими вимогами мимоволі провокують неадекватну поведінку у малюків. Як правило, істерики частіше спостерігаються у енергійних, самостійних, наполегливих дітей, ніж у тих, хто за своєю природою тихий, м'який і поступливий. Нетривалі капризи приносять дітям більше користі, ніж шкоди. Вони дозволяють малюкам позбутися нервового напруження, зняти стрес, дати вихід негативним емоціям. Але занадто сильні і тривалі напади необхідно контролювати, а ще краще зовсім їх уникати (на жаль, це не завжди вдається). Часті істерики негативно впливають на формування характеру дитини - вона стає надмірно агресивною, егоїстичною, нетерплячою до людей. Крім того, вони роблять нестерпним життя батьків. Все це говорить про те, що з нападами роздратування у дитини потрібно боротися.

Навчитися передбачати моменти, коли у малюка може початися напад гніву, не так вже й важко. Справа в тому, що, як уже говорилося, найчастіше діти влаштовують істерики, коли відчувають почуття втоми, голоду, емоційного перенапруження. Тому дуже важливо, по можливості, уникати подібних ситуацій. Наприклад, якщо ви знаєте, що ваша дитина часто влаштовує істерики в громадських місцях, не беріть малюка з собою в магазин, коли він втомився або зголоднів. Якщо, відправившись з дитиною в гості, ви помітили, що вона почала нервувати, постарайтеся піти раніше. Якщо напад роздратування вже почався, потрібно втрутитися якомога раніше, в іншому випадку він переросте в справжню істерику, зупинити яку буде вже набагато важче. У таких випадках бувають ефективними всілякі відволікаючі маневри. Запропонуйте дитині сходити на прогулянку, дайте їй якусь іграшку.
Найкраще, якщо це буде барабан, бубон або будь-який інший ударний інструмент, який дозволить малюкові дати вихід негативним емоціям без шкоди для себе і оточуючих. Хороший спосіб позбавитися від негативних переживань - малювання. Спостереження психологів показують, що маленькі діти набагато активніше реагують на позитивні прохання, ніж на негативні. Тому велике значення має правильний вибір формулювання. Якщо ви будете вимагати від дитини, щоб вона перестала кричати, швидше за все результат буде нульовим. А ось якщо ви попросите дитину підійти до вас, цілком ймовірно, що вона послухається.

Діти не вміють контролювати свої емоції, тому що не можуть дати точне визначення своїх переживань. Якщо малюк усвідомлює, що саме він відчуває в даний момент (гнів, лють, роздратування, розчарування і т. д.), Вам буде набагато легше його заспокоїти. Висловіть почуття дитини словами, наприклад: «Напевно, тобі дуже хотілося морозива, і тепер ти злишся, бо не отримав його». Після цього поясніть йому, що висловлювати свої емоції у відкритій формі не завжди допустимо: «Я тебе розумію, але це не означає, що ти можеш верещати і тупотіти ногами на вулиці».
І обов'язково попередьте малюка про наслідки, які очікують на нього через погану поведінку. Скажіть йому, що якщо він негайно не припинить так себе вести, то буде покараний. І не забудьте підтвердити свої слова на практиці. Якщо вже ви попередили дитину про можливе покарання, при необхідності вам доведеться його здійснити. В іншому випадку малюк засвоїть, що всі ваші загрози не більше, ніж порожній звук.

 Ефективний спосіб зупинити істерику - п'ятихвилинний тайм-аут. Посадіть дитину на стілець, що стоїть біля стіни, і подбайте про те, щоб в її полі зору не виявилося нічого цікавого. І обов'язково приберіть всі небезпечні предмети. Не розмовляйте з дитиною і постарайтеся не звертати уваги на його крики. Як показує багатий досвід батьків і вихователів, які успішно практикували даний метод, приблизно через п'ять хвилин діти заспокоюються. Після того як це відбудеться, поясніть малюкові, що він вів себе дуже негарно і надалі так чинити не варто. Але при цьому подбайте про те, щоб ваша вимога було логічною, розумною і обґрунтованою. Запропонуйте дитині той варіант поведінки, який здається вам більш правильним. Вся проблема полягає в тому, що діти далеко не завжди покірно погоджуються «відбувати покарання», особливо якщо в цей момент вони знаходяться в стані емоційної кризи. Тому приготуйтеся до того, що вам доведеться витримати запеклу боротьбу. Якщо дитина не захоче сидіти на стільці, відведіть її до кімнати і закрийте двері, переконавшись при цьому, що вона не зможе завдати собі шкоди. Залишившись наодинці з собою, малюк з більшою вірогідністю впорається з істерикою. Можливо, потрібно буде провести цю процедуру кілька разів, але найчастіше цей метод діє безвідмовно. Річ у тому, що діти влаштовують істерики, як правило, для когось, і за відсутності аудиторії необхідність в крику відпадає сама по собі.

Ще один спосіб заспокоїти дитину, яка кричить - приєднатися до неї. Почніть «плакати» разом з малюком і поступово міняйте тональність, переходячи від крику і реву до пхикання і шмигання носом. Ефект від подібного «хорового співу» заснований на схильності дітей до наслідування. Несвідомо імітуючи вас, малюк заспокоїться.

Іноді буває корисно змусити дитину проявити фантазію. Запропонуйте малюкові уявити собі що-небудь прохолодне або те, що асоціюється у нього зі спокоєм і холоднокровністю (наприклад, яка-небудь тварина). Здібності до образного мислення розвинені у дітей сильніше, ніж у дорослих, і не сумнівайтеся, що малюк, майже не замислюючись, видасть вам цілий ряд образів. Асоціації часом виявляються зовсім несподіваними і непередбачуваними. Так, один хлопчик відтворив образ медузи - вічно спокійної, незворушної і холодної. Перемикаючись на процес творчого мислення, дитина на час відволікається від причини, що викликала істерику, і незабаром забуває про неї.

Іноді істерики супроводжуються несподіваними проявами, які сильно лякають батьків і змушують їх серйозно турбуватися за здоров'я малюка. Деякі діти під час істеричного припадку починають задихатися. Вони червоніють або, навпаки, бліднуть, а іноді навіть втрачають свідомість. У такій ситуації дуже важко зберігати спокій. І все ж не потрібно впадати в паніку, а тим більше намагатися привести дитину до тями, ляскаючи її по щоках і обливаючи водою. Малюк прийде в себе і без вашої допомоги. Коли це станеться, спробуйте зробити вигляд, що нічого не сталося. Однак в тому випадку, якщо істеричні припадки часто супроводжуються непритомністю, рекомендується показати дитину лікарю. Багато малят мають погану звичку битися головою об стіну або підлогу, намагаючись у такий спосіб змусити дорослих виконати їхнє бажання. Подібна поведінка найчастіше є маніпуляцією і провокацією, а тому не варто звертати на неї уваги. Навіть у самої маленької дитини в достатній мірі розвинений інстинкт самозбереження, тому не варто побоюватися, що такими діями малюк заподіє собі шкоду. Кращий спосіб відучити дитину від цієї звички - ігнорувати його витівки. Нерідко дитячі істерики викликають у відповідь реакцію у дорослих. Замість того, щоб допомогти дитині впоратися з нападом роздратування, батьки самі втрачають контроль над собою. У таких ситуаціях дуже важливо зберігати спокій, в іншому випадку ви подасте дитині поганий приклад для наслідування. Ні в якому разі не можна кричати на дитину, а тим більше вдаватися до погроз. Замість цього ви можете відкрито зізнатися малюкові в своїх почуттях. Поясніть йому, що ви розсерджені і вам потрібен час для того, щоб заспокоїтися і прийти в себе. Якщо ви все ж не зможете стримати свою лють, обов'язково попросіть вибачення. Ваше вибачення неодмінно подіє, і дитина не затаїть на вас образи. Прояви поваги і любові завжди допомагають впоратися з негативними емоціями. Однак не варто впадати в іншу крайність - загравати з дитиною і тим більше піддаватися на її хитрощі. Це теж не призведе ні до чого хорошого.
Після того як істерика закінчиться, дайте дитині відчути, наскільки сильно вас засмутила її поведінка. Нехай малюк усвідомлює, що і ваше терпіння має межі. І в той же час він повинен зрозуміти, як ви раді тому, що в кінці кінців він все ж впорався зі своїми емоціями.

Література: Стаття з інтернет-ресурсів « Истерики у детей» автор Наталія Львова

Підготувала практичний психолог КУ ІРЦ ЛМР Людмила Лойченко

 

 

 

 

©2022 Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Лебединської міської ради Сумської області

Search